Andrzej Duda powalczy o urząd prezydenta

Oficjalnie rozpoczęła się kampania kandydatów ubiegających się urząd prezydencki. Wykształcony prawnik Andrzej Duda powalczy o urząd.

Wraz z ogłoszeniem przez marszałka Sejmu daty wyborów prezydenckich, co nastąpiło 5 lutego 2015 r., oficjalnie rozpoczęła się kampania kandydatów ubiegających się o ten urząd. Jednak już w grudniu 2014 r., czyli dwa miesiące przed zarządzeniem wyborów prezydenckich, jasne było, że Prawo i Sprawiedliwość poprze Andrzeja Dudę.

Duda to obecny europoseł. Należy do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, która sprzeciwia się przekształceniu Unii Europejskiej w państwo federalne na wzór USA czy Niemiec.

Mandat deputowanego do Parlamentu Europejskiego zdobył w ostatnich wyborach, które odbyły się w maju 2014 r. Wcześniej (od 2011 r.) pełnił funkcję posła na Sejm. W obu przypadkach startował z listy PiS-u w okręgu krakowskim.

Od naukowca do europosła

Z wykształcenia jest prawnikiem. W 1996 r. ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Następnie rozpoczął tam karierę naukową. W 2005 r. po obronie dysertacji „Interes prawny w polskim prawie administracyjnym” uzyskał stopień doktora nauk prawnych.
W tym samym roku został doradcę Prawa i Sprawiedliwości jako doradca jego klubu parlamentarnego. Dzięki temu mógł uczestniczyć w pracach komisji sejmowych i senackich.

Za czasów rządów PiS-u sprawował funkcję wiceministra sprawiedliwości. Podlegały mu sprawy związane z legislacją i współpracą międzynarodową. Odpowiadał także za informatyzację sądów i prokuratur. Następnie został wiceministrem w Kancelarii Prezydenta, gdy urząd ten piastował Lech Kaczyński. Zrezygnował z pracy po wyborze Bronisława Komorowskiego.

Zanim w 2011 r. trafił do Sejmu, ubiegał się o stanowisko prezydenta Krakowa. Był oficjalnym kandydatem PiS-u. Wybory wygrał Jacek Majchrowski, a Duda został radnym miejskim. Rok później zdobył mandat posła.Jego kandydaturę na prezydenta RP oficjalnie ogłoszono 6 grudnia 2014 r. podczas obrad komitetu politycznego PiS, które odbyły się w Krakowie. Był pierwszą osobą, która publicznie wyraziła zamiar startowania w zaplanowanej na 2015 r. elekcji głowy państwa. Szefem sztabu wyborczego Dudy została posłanka PiS Beata Szydło.

W Walentynki zaprezentowano oficjalny spot wyborczy Andrzeja Dudy.

Jego hasłem przewodnim jest zdanie „Przyszłość ma na imię Polska!” W 30-sekundowym materiale polityk zapewnia, że będzie dbać o polskich obywateli i całe społeczeństwo. Deklaruje również pracę na rzecz dalszego rozwoju kraju. W ten sposób nawiązuje do słów, wypowiedzianych podczas konwencji inaugurującej kampanię, że będzie prezydentem aktywnym i otwartym, kontynuatorem działalności Lecha Kaczyńskiego i że odbuduje polski przemysł.
Na razie Andrzej Duda robi pozytywne wrażenia. Z pierwszej reklamy bije pozytywna energia. Jeśli nadal będzie prowadzić kampanię w tym stylu, zapewne zdobędzie kilka milionów głosów.